KEPÇE KULAK DÜZELTİLMESİ

KEPÇE KULAK DÜZELTİLMESİ

Kulağın kafadan öne doğru daha fazla açık ve belirgin olduğu, kulak kıvrımlarının normalden daha az olduğu şekil farklılığı kepçe kulak olarak bilinmektedir. Özellikle yüze önden bakıldığında kulaklar normalden daha fazla görünür olur. Bu durum özellikle çocuk ve gençlerde bazı sosyal zorluklar yaratabilir. Çocuklarda 6-7 yaşlarından başlayarak, genç ve erişkinlerde her yaşta yapılabilen bir ameliyattır.

Kulaklarındaki belirginlik nedeniyle saçlarını toplamak istemeyen, okula gitmek istemeyen, arkadaşları arasında zorluk yaşayan ve kulaklarının şeklinden memnun olmayan herkese bu ameliyat uygulanabilir.

Kulak arkasından girilerek kulak kıkırdakları şekillendirilir. Kulaklar arkaua doğru yaklaştırılır ve kulak kıvrımları belirginleştirilir veya yeniden oluşturulur. Kulak memesinde de öne doğru yerleşim varsa bu bölümde arkaya doğru alınır.

Kepçe kulak düzeltilmesi kalıcı bir işlemdir tekrarlanması gerekmez.

Birkaç gün kulak bandajı, birkaç hafta da çok sıkı olmayan bir kafa bandı ile onarım yapılan bölgelere destekte bulunulması yeterlidir. Sosyal hayata 2-3 gün içinde dönülebilir.

Kepçe Kulak Düzeltilmesi Ameliyatı

Kepçe kulak düzeltilmesi ameliyatı sadece kulakların uyuşturularak uygulanabilmektedir. Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilir. Kulak arkaya doğru yaklaştırılır ve kulak kıvrımlar belirginleştirilir veya yeniden oluşturulur. Kulak memesine yönelik geriye alma işlemleri de yapılabilir. Ardından kulak arkası eriyen dikişler ile kapatılır. Pansuman ve bandaj uygulanarak ameliyat bitirilir.

 

Anestezi Şekli

Lokal anestezi ile sadece işlem bölgesi uyuşturularak yapılabilen bir ameliyattır. Çocuklarda ve daha rahat hissetmek isteyen kişilerde genel anestezi tercih edilir.

Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi 1-1.5 st civarındadır.

Hastanede Yatış Süresi

Hastanede kalış gerekmez. Bir süre istirahat edilip çıkılabilir.

Bakım ve Pansuman

Ameliyat sonrası yapılan bandaj bir gün sonraki kontrolünüzde açılır, pansumanlarınız yenilenir. Ardından 2. gün kontrolünüzde tüm pansumanlar çıkarılır ve sadece saç bandı kullanılarak pansuman süreci bitmiş olur. 3. günden itibaren bu bölgenin yıkanmasında bir sakınca yoktur. Kulağınızın pozisyonu özellikle ilk 3 ay içeri konulan dikişler tarafından korunur. Ardından iyileşme bölgelerinde bağ dokuları kulağınızı yeni şeklinde tutmaya devam edecektir. Bu nedenle özellikle ilk 3 ay kulağınıza özen göstermeniz, giysilerinizi giyip çıkarırken veya yatarken kulağınızı arkaya doğru bükecek hareketlerden kaçınmanız önemlidir. Saç bandı takmanız istenmeyen kazaları önlemekte yardımcı olur.

Ağrılı bir işlem midir?

İlk gece kulağın üzerine uzun süre yatılmışçasına hafif-orta şiddette bir ağrı olabilir bu nedenle ağrı kesicileri kullanıyoruz. Genellikle ikinci günden sonra ağrı kesici ihtiyacı olmamaktadır.

Ameliyat Sonrası İstenmeyen Durumlar

Kepçe kulak düzeltilmesi ameliyatı komplikasyon riski düşük bir ameliyattır. Nadiren enfeksiyon ve kanama görülebilmektedir. Kulağı şekillendirmek için konulan dikişlerin düğümleri kulak arkasında sivilce benzeri çıkıntılar oluşturabilir. Bu düğümler kolayca alınabilir sorun yaratmazlar. Nadiren bazı durumlarda kulak dikişlerini yenilemek gerekebilir.

Ne Zaman Normal Hayata ve İşe Dönülebilir?

Normal hayata hemen dönebilirsiniz. Saç bandı ile kulaklarınıza yeni pozisyonlarında destek olmanız yeterlidir.

Kepçe kulak düzeltilmesi ameliyatı fiyatları nedir?

Kepçe kulak düzeltilmesi ameliyatı ücreti kişinin ihtiyacına ve yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

BİZE YAZIN


  ADRES


  Adres: Nişantaşı Valikonağı Caddesi No:26 Daire:5 34367 Şişli/İstanbul

  Mail: info@hakanbulam.com

  Tel. +90 (532) 252 9592


  BİZE SOSYAL MEDYA ADRESLERİMİZDEN ULAŞIN
  error: Bu İçerik Korunmaktadır!