MEME BÜYÜTME

MEME BÜYÜTME ESTETİĞİ

Güzel meme kavramı kişisel, toplumsal ve zamansal bakış açısına göre değişmektedir. Günümüzde dolgun, kendine has özel şekle sahip, orta hatta ve yanlarda dekolte oluşturabilen memeler güzel olarak algılanmaktadır. Bu nedenle estetik meme büyütme ameliyatları en fazla talep edilen plastik cerrahi ameliyatlarından biri olmaktadır.

Meme büyütme ameliyatları memenin arkasına silikon protezler yerleştirmesi ve böylece hacim artışı ve şekillendirme sağlanması esasına dayanan ameliyatlardır. Göğüs yapısal olarak küçük olabilir veya emzirme ve kilo kaybına bağlı olarak meme hacmi azalmış olabilir. Bu durum vücut oranlarında da uyumsuzluk yaratmaktadır. Böyle durumlarda daha diri, daha dolgun, daha büyük ve estetik olarak daha güzel şekilli göğüsler elde etmek için göğüs büyütme ameliyatı yapılır.

Her estetik ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatında da isteklerinizi ve beklentilerinizi anlayabilmek ve bu doğrultuda bir planlama yapabilmek çok önemlidir. Meme büyütme ameliyatı iyi bir analiz ve planlama ile memnuniyet oranı en yüksek estetik ameliyatlardan biridir.

 

Meme Büyütme Ameliyatı Anestezi Şekli

Meme Büyütme ameliyatı genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Tam donanımlı hastane ameliyathanesinde yapılmalıdır ve sterilizasyon kurallarına çok dikkat edilmelidir. Modern anestezi tekniklerinin özellikle sağlıklı yetişkinlerde son derece güvenli olduğu bilinmektedir. Ameliyat öncesinde yapılan muayene ve testler ile genel sağlık durumunuzun anestezi almak için uygun olup olmadığı mutlaka değerlendirilmektedir. Bu aşamada varsa mutlaka kullandığınız ilaçlar, daha önceki ameliyatlarınız ve allerjileriniz hakkında bilgi veriniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi 1-1.5 saat arasında değişmektedir. Ameliyatın nazik, sakin, dikkatli ve dokulara zarar vermeden uygulanması ile ameliyat sonrasında çok daha konforlu bir süreç yaşamaktayız.

Meme Büyütme Ameliyatı Hastanede Yatış Süresi

Genellikle bir gece hastanede yatış yeterli olmaktadır. Bu sürede hem erken dönem kontrol ve muayeneleriniz yapılır hem de ameliyat sonrası ilaç tedavileri ile daha konforlu bir süreç yaşamanız sağlanır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ağrı

Ameliyat sonrasında hafif düzeyde ağrı olabilmektedir. Genellikle rahatsız edici ağrılı bir süreç yaşanmamaktadır. Ameliyat bölgesine bazı ilaç uygulamaları ve sistemik ağrı kesici ilaç uygulamaları ile konforunuz yüksek tutulmaya çalışılır. Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastanede verdiğimiz güçlü ağrı kesicilerin tablet formlarını hastaneden çıkarken size verilir. Genellikle bir hafta kadar süren yeni spor yapmışçasına bir ağrı olabilmektedir. Günlük kişisel işlerinizi yapmanıza engel olmaz.

Ameliyat sonrasında ağrının hafif olmasındaki önemli faktörler nazik cerrahi ve uygun protez boyutunun seçilmiş olmasıdır. Bu faktörlere dikkat edildiğinde kas altı veya kas üstü uygulamalarda ağrı genellikle hafif düzeyde kalmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İstenmeyen Durumlar

Erken dönemde kanama ve enfeksiyon, geç dönemde ise kapsül kontraktürü meme büyütme ameliyatlarından sonra en bilinen istenmeyen durumlardır.Bu durumların ortaya çıkma riskini en az düzeyde tutmak için “10 Nokta Kontrol” diye özetleyebileceğimiz kurallar dizisi uyguluyoruz.

10 Nokta Kontrol

1. Ameliyata başlamadan önce koruyucu sistemik antibiyotik kullanılması.

2. Meme başının ameliyat süresi boyunca kapalı tutulması ile sekresyonlarından korunulması.

3. Zorunlu olmadıkça meme başından girişin tercih edilmemesi, meme alt kıvrımından girilmesi.

4. Protezin yerleşeceği cebi hazırlarken nazik ve kanamasız bir cerrahi teknik kullanılması, dikkatli kanama kontrolü yapılması.

5. Protezin yerleştirileceği cebin antiseptik ve antibiyotikli sıvılar ile yıkanması.

6. Protezin hava ve meme derisi ile temasının önlenmesi. Protezi yerleştirmeden önce eldiven değiştirilmesi. Sadece cerrah tarafından dokunulması ve 5 sn içinde implantın yerleştirilmesi.

7. Meme dokusunun içine girmeden ve süt bezlerine temas etmeden cebin hazırlanması.

8. Çok gerekmedikçe dren kullanılmaması.

9. Kesi hattındaki cilt-cilt altı doku katmanlarının tek tek kapatılması

10. Ameliyattan sonra koruyucu antibiyotiklere devam edilmesi.

Meme Büyütme Ameliyatı ve Meme Sarkıklığı

Hafif meme sarkıklığı olan durumlarda sadece meme büyütme ameliyatı ile güzel sonuçlar alınabilmektedir. Ancak bazı durumlarda meme dikleştirme ve toparlama ameliyatının da meme büyütme ameliyatına eklenmesi, sarkık dokuların çıkarılması ve meme başının yukarıya alınması gerekebilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İzler

Meme büyütme ameliyatı meme altından küçük bir kesiden yapılmaktadır. Bu kesi ameliyat sonrasında ciltaltı estetik dikiş onarılır. Genellikle hafif ve silik bir iz ile iyileşirler. Kremlerin düzenli kullanılması, genetik özellikler ve sigara kullanımı izlerin belirginliğini etkilemektedir. Bazı özel durumlarda daha kabarık ve belirgin iyileşmeler olabilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı sonrası Şişkinlik, Gerginlik, Sertlik ve İyileşme

Süreci

Meme protezi ile meme büyütme ameliyatında göğüs bölgesine yeni bir hacim eklendiği için bir gerginlik hissi olması normaldir. Aşırı şişlik ve morluk olmaz. Ancak özellikle meme üst ve yanlarında hafif şişlikler olabilir. Ameliyattan hemen sonra memeniz son halinden biraz daha farklı görülür. Bu bazen şişliklerin olduğu bölgeye bağlı olarak memeyi son halinden daha büyük veya daha küçük gösterebilir. Genellikle 1-2 haftadan sonra şişkinlik ve gerginlik hissi azalır. İkinci ayın sonunda şişkinliklerin çoğunun geçtiğini, memenin yumuşadığını ve normal meme dokusu kıvamını aldığını görülmeye başlanır. İyileşme 12. aya kadar devam eder.

Meme Büyütme Ameliyatı Pansumanı

Silikon meme protezinin yerleştirildiği küçük kesi kendiliğinden eriyen dikişler kullanarak estetik dikiş yöntemi ile kapatılır. Alınması gereken dikişiniz olmaz. Kesinin üzerine özel bir yara bandı yapıştırılır. Bu bant 10-14 gün kalır. Kendiliğinden düştükten sonra da iz giderici krem sürmeye başlanır ve 3 ay boyunca günde 2 kez bu krem kullanılır. Ameliyat bölgesi ıslanmayacak şekilde yıkanmanız ameliyattan sonra serbesttir. 3-5 gün sonra ameliyat bölgesi de ıslanabilir ve genel banyo da yapabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Sütyen Seçimi

İlk dört hafta medikal sütyen kullanırsınız, bir sporcu sütyeni de bu dönemde kullanılabilir. Memeyi sarması ve serbest hareketine izin vermemesi yeterlidir, çok sıkı olması gerekmez. Bir ay sonra istediğiniz bir sütyeni giymeye başlayabilirsiniz. Özellikle kesi bölgesine denk gelen kısımların çok dar olmaması ve yarayı sıkıştırmaması önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ne zaman işe ve sosyal hayata dönülebilir?

Genellikle ameliyattan 3–7 gün sonra işinize ve sosyal hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz. Ameliyat bölgesinin üzerine baskı uygulayacak durumlardan (yüzüstü yatmak ve kucaklaşmak gibi) kaçınılması yeterlidir.

Meme Büyütme Ameliyatından Spor Yapılabilir mi?

İki hafta sonra yürüyüşe, dört haftadan sonra göğüs bölgesini çalıştırmayacak ve zıplama gerektirmeyen egzersizleri yapabilirsiniz. Zıplama ve göğüs kaslarının aktif olduğu egzersizlere ikinci aydan sonra hafif ağırlıklarla başlayabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı sonrasında süt emzirmek mümkün mü?

Evet, süt bezleriniz ve süt kanallarınıza dokunulmadan yapılan bu ameliyattan sonra emzirebilirsiniz. Ayrıca silikon da süte geçmemektedir.

Meme Büyütme ameliyatı fiyatları nedir?

Meme Büyütme ameliyatı ve ücreti kişinin ihtiyacına ve yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

BİZE YAZIN


  ADRES


  Adres: Nişantaşı Valikonağı Caddesi No:26 Daire:5 34367 Şişli/İstanbul

  Mail: info@hakanbulam.com

  Tel. +90 (532) 252 9592


  BİZE SOSYAL MEDYA ADRESLERİMİZDEN ULAŞIN
  error: Bu İçerik Korunmaktadır!