Meme Büyütmede Hangi Teknik Daha Avantajlı?

Plastik Cerrahi Mevsimi: Hangi Aylarda Hangi İşlemlerin Yapılması Daha Uygun?
Kasım 12, 2020
Meme Kanseri Sonrasında Yeninden Meme Oluşturulması
Ekim 6, 2021

Meme Büyütmede Hangi Teknik Daha Avantajlı?

Op. Dr. M. Hakan BULAM – 06.10.2021

Silikon protezler ile meme büyütmede hangi protezler daha avantajlı oluyor? Hangi protez daha iyi? Yuvarlak mı, damla mı?

Protez özellikleri meme büyütme ameliyatı öncesinde mutlaka değindiğimiz noktalardan biridir. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki meme büyütme ameliyatı kişiye özel bir ameliyattır. Herkesin farklı bir vücut yapısı ve farklı beklentileri vardır. Bu nedenle hem teknik hem kullanılan protez konusunda bazı teknik seçimler yapmak gerekir. Burada sizin beklentileriniz ve vücut ölçüleriniz bize yol gösterir.

Örneğin uzun boylu ve geniş omuzlu bir kadında, daha minyon bir kadınla benzer sonuçlara ulaşabilmek için daha büyük protezler gerekir. Gergin deri yapısı olan 18 yaşında bir genç kız ile 40 yaşında doğum yapmış bir kadının da ihtiyaçları farklı olacaktır. Bu nedenle en iyi seçimi doktorunuzla birlikte yapabilirsiniz. Doktorunuz size bilgi, görgü ve deneyimlerine göre en uygun seçenekleri sunacaktır.

Peki nedir bu damla protez ve yuvarlak protez? Yuvarlak protez kenarları çok mu belli olur? Doğal görünmez mi?

Eğer doğal bir sonuç isteniyorsa yuvarlak protezler de uygun bir teknik ve doğru bir büyüklük seçimi ile doğal bir sonuç verecektir. Eğer daha belirgin ve büyük bir sonuç isteniyorsa yine vücut yapınızın izin verdiği ölçülerde daha büyük protezler de kullanılabilir.

Meme ve göğüs kası yapısı normal kalınlıkta olan bir kadında özellikle kas altı uygulama ile birlikte yuvarlak protezlerle de çok güzel sonuçlar alınabilmektedir. Söylediğim gibi protez projeksiyonu ve büyüklüğünü değiştirerek daha doğal veya daha dikkat çekici sonuçlara ulaşılabilir.

Yuvarlak protezler yarım küreye benzer bir şekildeyken damla protezlerin üst tarafı alt tarafına göre daha az hacimlidir. Yuvarlak protezler 360 derecede aynıdır ve bu nedenle dönmeleri bir sorun yaratmaz. Damla protezler mutlaka daha hacimli tarafı alta gelecek şekilde yerleştirilmelidir ve dönmesi durumunda memede şekil farklılığı yaratacaktır.

Meme dokusu ve göğüs kası çok ince olan kadınlara memenin doğal yapısına daha çok benzeyen damla tipi protezler daha doğal bir sonuç için tercih edilebilir. Bu tip vücutlarda meme protezinin üzerine gelecek dokular ince olduğu için protezin şekli dışarıdan daha seçilebilir olabilir. bu nedenle damla protez bu vücutlarda daha avantajlı olabilir.

Meme alt dokusu yeterince olan ve üst dekolte dolgunluğu gereken bir kadında ise üst bölgeye daha iyi dolgunluk sağlayan yuvarlak protezler daha avantajlı olacaktır.

Kendi uygulamalarımda damla (anatomik) meme protezleri zayıf, meme dokusu ve göğüs kasları ince olan kadınlarda tercih ediyorum. Diğer tüm ameliyatlarımda genellikle yuvarlak protezleri tercih ediyorum.

Sonuç olarak herkesin vücudu farklı, herkese aynı ayakkabı uygun olmadığı gibi aynı protez de avantajlı olmayabiliyor:)

Dr. HB

Op. Dr. Hakan Bulam
Op. Dr. Hakan Bulam
Dr. Mehmet Hakan BULAM'ın tıp doktorluğu hayatı 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce) ile başladı. Altı yıllık tıp eğitimi ardından 2006 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ nden mezun oldu. Aynı yıl Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda başarılı olarak Gazi Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasına başladı. Türkiye’nin önde gelen Plastik Cerrahi hocaları ile altı yıllık tıpta uzmanlık eğitimi sonrasında 2012 yılında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı ünvanını aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu İçerik Korunmaktadır!