MEME DİKLEŞTİRME

MEME DİKLEŞTİRME VE TOPARLAMA ESTETİĞİ

Meme sarkıklığının çözümü meme dikleştirme ve toparlama ameliyatlarıdır. Göğüs bazen yapısal olarak normalden daha aşağıya yerleşmiş olabilir bazen de kilo alımı, gebelikler ve emzirme sonrasında sarkmış olabilir. Normalden aşağıda yerleşimli ve sarkık memelerin dikleştirilmesi ve toparlanması için meme dikleştirme ve toparlama ameliyatı (mastopeksi) uygulanır.

Meme dikleştirilmesi ameliyatları memenin sarkık dokularının çıkarılması ve sarkmış meme başının yukarı alınması esasına dayanan ameliyatlardır. Meme küçültme ameliyatından farklı olarak memeden çıkarılan doku miktarı daha azdır. Ağırlık azaltıcı etkiden çok sarkmış dokuların çıkarılması ve yukarı doğru yerleştirilmesi amaçlanır.

Aşağıda yerleşimli ve sarkık göğüslerde sıklıkla şikayetler daha çok memenin özellikle üst kısımlarındaki düzleşme ve dekoltenin düz ve boş görünmesidir. Bu bölgede tek başına dikleştirme ameliyatı ile doğal bir dolgunluğa ulaşılabilir. Ancak bu bölgede belirgin bir dolgunluk istenirse silikon meme protezi ile meme dokusu desteklenebilir. Bu işleme de dikleştirmeli meme büyütme ameliyatı diyoruz.

Her estetik ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatında da isteklerinizi ve beklentilerinizi anlayabilmek ve bu doğrultuda bir planlama yapabilmek çok önemlidir. İhtiyaçlarınıza göre bazen sadece dikleştirme ameliyatı bazen de dikleştirmeli meme büyütme ameliyatına yönlenmemiz gerekebilir. Meme dikleştirme ameliyatı iyi bir analiz ve planlama ile yüz güldürücü estetik ameliyatlarımızdan biridir.

 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Anestezi Şekli

Meme Dikleştirme ameliyatı genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Tam donanımlı hastane ameliyathanesinde yapılmalıdır ve sterilizasyon kurallarına çok dikkat edilmelidir. Modern anestezi tekniklerinin özellikle sağlıklı yetişkinlerde son derece güvenli olduğu bilinmektedir. Ameliyat öncesinde yapılan muayene ve testler ile genel sağlık durumunuzun anestezi almak için uygun olup olmadığı mutlaka değerlendirilmektedir. Bu aşamada varsa mutlaka kullandığınız ilaçlar, daha önceki ameliyatlarınız ve allerjileriniz hakkında bilgi veriniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Ameliyat Süresi

Ameliyat süresi 1-2 saat arasında değişmektedir. Meme dikleştirme ameliyatları diğer meme ameliyatlarından biraz daha farklıdır. Ameliyat sırasında da ölçüm, çizim ve değerlendirmeler devam etmektedir. Ameliyatın sabırlı, özenli ve dokulara zarar vermeden uygulanması ile ameliyat sonrasında çok daha konforlu bir süreç yaşamaktayız.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hastanede Yatış Süresi

Genellikle bir gece hastanede yatış yeterli olmaktadır. Bu sürede hem erken dönem kontrol ve muayeneleriniz yapılır hem de ameliyat sonrası ilaç tedavileri ile daha konforlu bir süreç yaşamanız sağlanır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Ağrı

Ameliyat sonrasında rahatsız edici bir ağrı olmamaktadır, hafif düzeyde ağrı olabililir. Reçetenizde bulunan ağrı kesiciler yeterli olmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İstenmeyen Durumlar

Erken dönemde kanama, enfeksiyon, yara iyileşme bozuklukları ve dokuların kan dolaşımın bozulması meme dikleştirmesi ameliyatlarından sonra en bilinen istenmeyen durumlardır. Bu durumların ortaya çıkma riskinin azaltılması için tam donanımlı ve steril koşullarda ameliyatın tamamlanması gerekmektedir. Sigara içiliyorsa ameliyattan 3-4 hafta önce bırakılması önemlidir. Dikleşen ve gerginleşen dokuların iyileşmek için oksijen ve iyi bir kan dolaşımına ihtiyacı vardır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İzler

Meme dikleştirme ameliyatında çıkarılması gereken dokuların miktarına göre kesilerin uzunluğu değişmektedir. Olabildiğince az kesi yapılıp, olabildiğince az iz kalmasına büyük özen gösterilir. Fazla dokular çıkarıldıktan sonra meme başının çevresinde ve memenin altında estetik dikiş ile bazı onarımlar yapmak gerekir. Bu alanlar genellikle hafif ve silik izler ile iyileşirler. Kremlerin düzenli kullanılması, genetik özellikler ve sigara kullanımı izlerin belirginliğini etkilemektedir. Bazı özel durumlarda daha kabarık ve belirgin iyileşmeler olabilmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci

Meme üst ve yanlarında hafif şişlikler olabilir. Ameliyattan hemen sonra memeniz son halinden biraz daha farklı görülür. Genellikle 1-2 haftadan sonra şişkinlikler yavaş yavaş azalmaya başlar. İkinci ayda memenin yumuşadığı ve normal meme dokusu kıvamını aldığını görülmeye başlanır. İyileşme 12. aya kadar devam eder.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Pansumanı

Tüm kesiler kendiliğinden eriyen dikişler kullanarak estetik cilt altı dikiş yöntemi ile kapatılır. Alınması gereken dikişiniz olmaz. Kesinin üzerine denilen özel bir yara bandı yapıştırılır. Bu bant 10-14 gün kalır. Kendiliğinden düştükten sonra da iz giderici krem sürmeye başlanır ve 3 ay boyunca günde 2 kez bu krem kullanılır. Ameliyat bölgesi ıslanmayacak şekilde yıkanmanız ameliyattan sonra serbesttir. 3-5 gün sonra ameliyat bölgesi de ıslanabilir ve genel banyo da yapabilirsiniz

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Sütyen Seçimi

İlk dört hafta medikal sütyen kullanırsınız, bir sporcu sütyeni de bu dönemde kullanılabilir. Memeyi sarması ve serbest hareketine izin vermemesi yeterlidir, çok sıkı olması gerekmez. Bir ay sonra istediğiniz bir sütyeni giymeye başlayabilirsiniz. Özellikle kesi bölgesine denk gelen kısımların çok dar olmaması ve yarayı sıkıştırmaması önemlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Ne zaman işe ve sosyal hayata dönülebilir?

Genellikle ameliyattan 3–7 gün sonra işinize rahatlıkla dönebilirsiniz. Ameliyat bölgesinin üzerine baskı uygulayacak durumlardan (yüzüstü yatmak ve kucaklaşmak gibi) kaçınılması yeterlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Spor Yapılabilir mi?

İki hafta sonra yürüyüşe, dört haftadan sonra göğüs bölgesini çalıştırmayacak ve zıplama gerektirmeyen egzersizleri yapabilirsiniz. Zıplama ve göğüs kaslarının aktif olduğu ikinci aydan sonra hafif ağırlıklarla başlayabilirsiniz.

Meme Dikleştirme Ameliyatı sonrasında süt emzirmek mümkün mü?

Meme dikleştirme ameliyatında meme başını meme dokusundan ayırmadan yukarı taşıyoruz. Bu nedenle süt kanalı ve süt bezilerinin bir kısmı korunduğundan genellikle süt verme potansiyeliniz devam eder.

Meme Dikleştirme Ameliyatı sonrasında meme tekrar sarkar mı?

Ameliyat ile elde edilen sonuçlar genel olarak uzun dönemlidir. Ancak gebelik, emzirme, kilo alımı gibi durumlarada meme şeklinde bazı değişiklikler olabilir. Ancak olsa bile genellikle ameliyat öncesi kadar bir sarkma görülmemektedir.

Meme Dikleştirme ve Toparlama ameliyatı fiyatları nedir?

Meme Dikleştirme ve Toparlama ameliyatı ve ücreti kişinin ihtiyacına ve yapılacak işleme göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

BİZE YAZIN


  ADRES


  Adres: Nişantaşı Valikonağı Caddesi No:26 Daire:5 34367 Şişli/İstanbul

  Mail: info@hakanbulam.com

  Tel. +90 (532) 252 9592


  BİZE SOSYAL MEDYA ADRESLERİMİZDEN ULAŞIN
  error: Bu İçerik Korunmaktadır!